Katinų apsauga nuo erkių, ką apie tai reikėtų žinoti?

Katinų apsauga nuo erkių, ką apie tai reikėtų žinoti?

Šią žiemą mažai miegojusios erkės suaktyvėja vos tik atšilus orams, šie maži padarėliai gali gerokai pakenkti tiek žmonėms, tiek ir Jūsų augintiniams. Deja, tačiau erkių Lietuvoje vis daugėja, todėl didėja ir rizika, kad iš lauko grįžusi katė parsineš ir šių kenkėjų. Jog išvengtumėte tokios situacijos šiandien aptariame kaip apsaugoti savo katytę nuo erkių ir kokias profilaktikos priemones rinktis.

Lietuvoje aptinkamos net 8 erkių rūšys, kurios yra įvairių ligų sukėlėjų pernešėjai. Jos žarnose arba seilių liaukose gali turėti bakterijų arba virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į augintinio  organizmą. Taip jos gali užkrėsti sunkiomis ligomis: erkiniu encefalitu, borelioze, plačiau žinoma kaip Laimo liga, anaplazmoze, babezioze ir kt. Erkės vidutiniškai gyvena nuo 3 iki 6 metų ir maitinasi tik krauju.

Erkės labiausiai mėgsta pavėsį bei drėgmę, tačiau tai nereiškia, kad jų nėra saulėtose vietose, jos tiesiog pasislepia augaluose ar aukštoje žolėje. Erkės neturi akių, todėl gyvūną fiksuoja jutimo organu, kuris reaguoja į išskiriamą anglies dioksido koncentraciją ore ir į gyvūno judėjimą. Įsisiurbti gali ne tik suaugusi erkė, bet ir nimfa – dar nesuaugusi erkė, kurios dydis yra apie 0,5 mm. Nimfos nepalieka savo pėdsakų, nes neturi čiulptukų ir neįsisiurbia į kūną. Subrendusios erkės įsikabina į kūną ir laikosi, o nimfos įkanda ir nukrinta, tačiau joms pakanka laiko įšvirkšti virusą.

Kaip nuo erkių apsaugoti savo augintinius?

Geriausia priemonė, apsauganti katę nuo erkių, yra profilaktika – kad erkė net nenutūptų ant gyvūno. Šiandien galima rasti tikrai daug priemonių nuo erkių: Įvairūs purškikliai, antkakliai, lašai, pakabukai ir kt. Visos šios priemonės gali padėti atbaidyti erkes, tačiau joms įsisiurbus, ligų tikimybė tikrai nesumažėja. Rinktis priemonę reiktų pagal tai, kur gyvūnas gyvena. Tarkime, jei katinas miega lovoje pas šeimininkus, tai dėti cheminės medžiagomis impregnuotą antkaklį nebūtų labai gerai. Antkaklis negali būti uždedamas išeinant į lauką ir nuimamas grįžus namo – jis turi būti uždėtas tiek, kiek priklauso jį nešioti. Ant kiekvienos priemonės yra nurodytas laikas, kiek ji yra veiksminga.

Pagrindinės antiparazitinių priemonių nuo erkių rūšys:

  • Purškalai yra laikini, tačiau labai efektyvios priemonės, tinkančios konkrečiu atveju arba kaip papildoma apsauga katei, kuri dažnai eina pasivaikščioti po teritoriją, kurioje gali būti gausu erkių.
  • Antkaklis veikia lokaliai, jis tik atbaido nuo erkių, tačiau neapsaugo, jei erkė vis tik įsisiurbė.
  • Lašiukai, lašinami ant odos, erkes veikia atbaidančiai bei insekticidiškai – naikina erkes, blokuoja jų nervinių impulsų perdavimą. Šios medžiagos veikia ilgiau – keturias, penkias savaites. Tokie preparatai žudo erkes net joms įsisiurbus.

Deja, tačiau kiekvienas preparatas nuo erkių turi galimų pašalinių poveikių Jūsų katei, bet, veterinaro manymu, erkė gali padaryti daugiau žalos, nei toksinis poveikis nuo preparato. Dėl to, renkantis kokią nors profilaktinė priemonę nuo erkės, derėtų pasitarti su katę  gydžiusiu veterinaru, kuris atsižvelgęs į gyvūno amžių bei sveikatą, parinks tinkamiausią variantą.

Kaip ištraukti erkę?

Kailyje tūnančias erkes ant trumpaplaukių kačių galima ištraukti šukomis, kurios skirtos pagauti blusas. Tačiau, anot veterinarų, ir tada išlieka rizika, kad erkė gali prasiskverbti iki odos, o ilgaplaukiam gyvūnui tai gali net nepadėti. Rekomenduojama kasdien tikrinti katės kailį ir radus erkių, kuo greičiau jas pašalinti, nes šios būdamos įsisiurbusios per 24 – 48 val., perduoda infekciją. Radus įsisiurbusią erkę, reikia ją suimti pincetu, geriausia tai daryti specialiai tam pritaikytu, ties galvute ir sukant prieš laikrodžio rodyklę iš lėto traukti. Įsisiurbus erkei negalima jos tepti riebalais, nes dusdama erkė tik greičiau suleis į organizmą ligų sukėlėjus. Erkę reikia ištraukti mechaniškai, taip atpalaiduojamas erkės žandų sukabinimas.

Nesvarbu kokią apsaugos priemonę nuo erkių parinksite savo augintiniui, tačiau jau dabar išleisdami savo katę pavaikštinėti po kiemą būkite budrūs – erkės ypač aktyvios ir alkanos po žiemos. Rūpinkitės savimi, savo artimaisiais ir augintiniais.

Parašyti Komentarą

Jūsų el. paštas nebus rodomas.