Kaip savo vaikus paruošti naujam augintiniam?

Kaip savo vaikus paruošti naujam augintiniam?

Naminis gyvūnas suteikia daug džiaugsmo visai šeimai, tačiau šį sprendimą į namus priimti augintinį reikia priimti labai atsakingai ir viską apgalvojus. Vaikų noras rūpintis kitais yra natūralus raidos etapas, dažniausiai pradedantis reikštis 4-5-aisiais gyvenimo metais. Šio amžiaus vaikai neretai pradeda prašyti mažojo broliuko, sesutės arba naminio gyvūno.

Didėlis noras turėti augintinį ir juo rūpintis dažniausiai tęsiasi iki 10 – 12-os metų amžiaus. Vyresni vaikai suformuoja stipresnius ryšius su kitais vaikais, atranda patinkančių hobių, pradeda reikštis jo asmeninės ambicijos, tad susidomėjimas gyvūnėliais neretai sumažėja. Į tai privaloma atsižvelgti prieš įsigyjant augintinį.

Kaip išsirinkti augintinį šeimai su vaikais?

Tinkamas gyvūnėlis suteiks daug džiaugsmo, o neapgalvotas ir skubotas sprendimas, dažniausiai sukelia nemažai rūpesčio. Dalinamės į ką reikėtų atsižvelgti:

  • Amžius. Vaikai 4-5-erių metų su tėvų priežiūra sugebės pasirūpinti vėžliu, keliais metais vyresni jau galės pasirūpinti ir kate. Dideliu ir egzotiškesniu, ypatingos priežiūros reikalaujantį gyvūną sugebės auginti tik paauglys.
  • Charakteris ir augintinio veislė. Puikiai pažįstate savo vaiką, todėl rinkdamiesi augintinį, pasidomėkite jo veislei būdingais bruožais, įvertinkite ar augintinis tiks jūsų vaiko charakteriui.
  • Noras. Pasikalbėkite, kokio gyvūno ir kodėl nori vaikas. Paaiškinkite augintinių skirtumus, poreikius, padiskutuokite, kokia priežiūra jiems reikalinga. 

Ką turėti omenyje renkantis gyvūną šeimai?

Renkantis gyvūną, vaiko norai yra svarbu, tačiau tai yra antraeilis dalykas. Didžioji atsakomybės dalis ir tikrasis šeimininkas būsite Jūs. Vaikai, žinoma, gali pašerti savo katę ir netgi ir turėtų, tačiau maistą pirksite Jūs, ir katei susirgus ją pas veterinarą vešite Jūs. Rinkdamiesi katę išnagrinėkite jos veislės unikalius poreikius, turėkite omenyje Jūsų namų dydį, savo patirtį, gyvenimo būdą, finansinę padėtį, kas rūpinsis katinu per Jūsų atostogas ar jums susirgus. Katinai gyvena 10 – 15 metų, tad apgalvokite ir savo ateities planus. Renkantis katę auginant vaiką, galite pasitarkite ir su felinologais – jie rekomenduos lipšnesnių, labiau vaikus mylinčių kačių veislę. Kurilų Bobteilai yra viena iš tų veislių, kuri labai myli vaikus. Skaitykite daugiau: Kaip pasiruošti naujam augintiniui?

Taisyklės vaikams auginant katę

Prieš įsigyjant katinėli, pamokykite savo vaikus, kaip elgtis su naujuoju šeimos nariu. Šias taisykles galite net atsispausdinti ir pakabinti matomoje vietoje, kad vaikai visada jų laikytųsi. Vaikų elgesio taisyklės auginant katę:

  • Paaiškinkite, kad negalima tampyti su savimi katino kaip žaislo, demonstruoti kiemo draugams. Neretai suaugusieji į tokį tampymą reaguoja taip , jog tai labai mielai atrodo, bet toks nešiojimas sukelia augintiniui nemažai streso. 
  •  Neleiskite vaikams trukdyti katinėlio poilsio, drumsti ramybę, nuolat glostyti ir niurkyti. Pamokykite, kad negalima liesti katinėlio jo guolyje, jog tai yra jo saugi zona, kurioje jis gali pabūti vienas. Taip pat, kaip ir vaikučiai nemėgsta būti žadinami taip nereikia žadinti ir katinėlio.
  • Jokiu būdu neleiskite vaikams liesti bei neštis į namus gatves, nepažįstamas, sergančias kates.
  • Nuo mažų dienų paaiškinkite, kad augintiniai jaučia skausmą ir drauskite žiauriai elgtis su gyvūnu, draskyti jo kailį, tampyti už uodegos.
  • Neleiskite vaikui eiti prie katės maisto ir žaislų, nes vaikai turi įprotį kišti viską į burną. Neleiskite katei laižyti mažylio veido, rankų. Pažaidę su kate vaikai turi išmokti plautis rankas po tekančiu vandeniu.
  • Katės tualeto dėžė turi būti ten, kur mažieji patys neprieis. Dažniausiai žmonės renkasi vonios arba tualeto kambariuose padaryti mažas atskiras dureles katei, jog ji netrukdoma galėtų naudotis priėjimu prie dėžės. Drauskite vaikams žaisti su katės kraiku. Atidžiai prižiūrėkite katės tualeto dėželę, ją nuolat išvalykite.
  • Neleiskite trikdyti katės, kai ši tuštinasi arba ėda. 

Vaikų išbandymas prieš įsigyjant augintinį

Vaikai dažniausiai neįsivaizduoja, kad katinėliams reikia priežiūros, dauguma mato tik smagiąją augintinio pusę: žaidimus, mylavimąsi, bendravimą. Jog patikrintumėte kaip stipriai vaikas nori augintinio galite surengti išbandymą. Nustatytą laiko tarpą vaikas turės imituoti rūpinimąsi savo nauju augintiniu. 

Jeigu vaikas norėtų auginti katę, tai jam kasdien ar kas dvi dienas reikės iškratyti ir praplauti „katės dėžutę“ (jei vaikas yra tinkamo amžiaus). Paimkite plastikinį indelį ir tegul vaikas jį plauna. Taip pat reikės pripildyti įsivaizduojamo augintinio maisto ir vandens dubenėlius.

Pabaigus bandymą aptarkite rezultatus. Galbūt, vaikas, įvertinęs, kiek daug dėmesio reikia skirti gyvūnui, pats atsisakys šios idėjos. Jeigu užduotis puikiai įvykdęs vaikas tebetrokšta gyvūno, o Jūs, įvertinę savo galimybes, neprieštaraujate, pradėkite ieškoti naujo šeimos nario.

Kokią naudą vaikams teikia augintinis?

Nors gyvūnas namuose – didžiulė atsakomybė, tačiau būtų sunku paneigti jo naudą vaiko raidai bei ugdymui:

  • Nuolatinis rūpestis, ugdo vaiko atsakomybės jausmą.
  • Suvokdamas, kad jam puikiai sekasi prižiūrėti ir auginti gyvūną bei jusdamas jo meilę vaikas labiau pasitikės savimi.
  • Moksliniai tyrimai rodo, kad buvimas su gyvūnais mažina stresą, ugdo emocinį intelektą. Net ir supykęs, nuliūdęs vaikas jaus, kad turi draugą, kuriam galima pašnibždėti savo problemas ar kartu pasidžiaugti.
  • Gyvūną nuo mažumės turintis vaikas supranta, kad jį reikia gerbti, švelniai glostyti, netampyti, suteikti ramybės, netrukdyti ėsti ir pan. Tai ugdo pagarbą kitam, gamtai, aplinkai.
  • Žaidimas yra pagrindinė vaiko mokymosi priemonė, o fizinis aktyvumas vaikystėje teigiamai veikia fizinę ir psichinę sveikatą, formuoja sveikos gyvensenos įpročius. 
  • Jeigu tampai katei už uodegos, ji apdrasko. Tokios gyvenimo tiesos jums skamba labai paprastai, tačiau vaikui priežasties ir pasekmės sąvokos bei jų sąsaja yra gan miglota. Esant konkretiems pavyzdžiams vaikai labai greitai supranta, kad kiekvienas veiksmas turi atoveiksmį.

Vaikus svarbu supažindinti su katinų elgsena ir poreikiais. Jie turi žinoti, kad katės nemėgsta triukšmingų žaidimų, barnių bei spiegimo. Vaikai turi išmanyti, kas malonu katei, o kas ne. Ir, svarbiausia, jie turi suprasti, kad gyvam padarui taip pat skauda kaip ir jiems, kad jis turi savo teises, o žmogus – pareigas prižiūrėti gyvūną. Tik kai vaikai supras, kad katinėlis yra viską jaučianti gyvybė, tik tada galite galvoti apie augintinio įsigijimą.

Parašyti Komentarą

Jūsų el. paštas nebus rodomas.