Ankstyvoji sterilizacija

Ankstyvoji sterilizacija

Tradiciškai, katės sterilizacija atliekama nuo 6 ar 7 mėnesių, bet nemažai patelių, ypač gyvenančių laukinėmis sąlygomis, jau būna apvaisintos iki šio amžiaus. Dabartinė vyresnių kačių sterilizacijos praktika nėra paremta objektyviais moksliniais tyrimais, tačiau išsivystė iš nusistovėjusio papročio, nes didžiajai daliai veterinarų paranki anestezija, kurių jie išmoko veterinarijos mokyklose sterilizuodami jaunas subrendusias kates. Kadangi nėra prieštaraujančių veterinarinių duomenų, kada sterilizacija turi būti atlikta – tai daugiau asmeninis praktikuojančio veterinaro požiūris.

JAV veterinarai kasmet atlieka tūkstančius ankstyvųjų sterilizacijų. Taip yra dėl to, kad pagal Amerikos įstatymus, pernešti kates iš prieglaudos į šeimas yra įmanoma tik sterilizavus ar sterilizavus. Laukti, kol gyvūnas pasieks brendimą, yra per ilgai, o prisirišimo tikimybė sumažėja. Todėl JAV buvo atlikti išsamūs tyrimai dėl kastracijos nuo 7 iki 16 savaičių įtakos kačių ir kačių gyvybei ir sveikatai.

Privalumai renkantis ankstyvąją sterilizaciją

  • Operacijos metu kraujavimas būna labai nežymus;
  • Visi kačiuko organai yra gerai matomi;
  • Audiniai yra atsparesni, jog būtų galima lengvai sudėti chirurginius instrumentus;
  • Visi šio amžiaus organai yra maži, todėl reikia mažiau siūlių ir mažiau laiko reikia operacijai;
  • Reikia žymiai mažesnės vaistų dozės ir anestezijos;
  • Maži kačiukai po anestezijos ir operacijos atsigauna daug greičiau ir lengviau;
  • Komplikacijų skaičius yra artimas nuliui;
  • Gijimo laikas po tokių operacijų ankstyvame amžiuje yra daug trumpesnis nei tada, kai operuojamas suaugęs gyvūnas.
  • Kiaušidžių ir gimdos pašalinimas net tik užkerta kelią nepageidaujamų kačiukų gimimui, bet taip pat apsaugo patelę nuo ateityje galimų kiaušidžių ir gimdos susirgimų.

Kastracija laikoma ankstyvame amžiuje nuo 8 iki 16 savaičių. Paprastai planuojama kastracija atliekama per 6–8 mėnesius. Ankstyvosios kastracijos priežastis yra visiškai atmesti pasirinktų ar parduodamų gyvūnų dauginimosi galimybę. 

 Mitai: ankstyva sterilizacija

Manoma, kad ankstyva kastracija kenkia gyvūno sveikatai ateityje. Teigiama, kad tai gali sukelti apsvaigimą, nutukimą, elgesio pokyčius, distalinės šlapimo sistemos ligas. Per paskutinius 15 metų mokslininkai įrodė, jog tokios baimės nėra pagrįstos. Pavyzdžiui, yra mokslinių įrodymų, kad kačių distalinio šlapimo takų ligos priklauso ne nuo sterilizacijos, o nuo tokių veiksnių, kaip šėrimas, vandens suvartojimas ir stresas. 

Katino augimas ir dydis

Atlikta daug tyrimų dėl sterilizacijos įtakos suaugusio gyvūno augimui ir dydžiui. Ankstyvosios (po 7 savaičių) ir tradiciškai (po 7 mėnesių sterilizuotų kačių dydžiai nesiskiria.

Visose sterilizuotose katėse ir katinuose pastebimas uždelstas epifizinės kremzlės osifikacija, neatsižvelgiant į sterilizacijos laiką. Todėl ankstyva kastracija neprisideda prie augimo sulėtėjimo ir neturi įtakos suaugusio katino dydžiui. Tačiau kastracija, atliekama prieš 14 mėnesių, atitolina kremzlės augimą, todėl gali padidėti epifizės (daigų) zonos lūžiai, neatsižvelgiant į kastracijos laiką – po 7 savaičių ar 7 mėnesių. Norint įvertinti kitus šio reto tipo lūžių rizikos veiksnius ir galimą ryšį su ankstyvąja sterilizacija, reikalingi papildomi tyrimai.

kaciu sterilizacija

Nutukimas

Nutukimas yra daugialypė problema, susijusi su tokiais veiksniais kaip maitinimas, fizinis aktyvumas, veislė, amžius ir seksualinė būklė. Tyrimai parodė, kad kačių ir katinų kalorijų poreikis yra 28-33% mažesnis nei sterilizuotų kačių, neatsižvelgiant į sterilizacijos laiką. Jei kalorijų kiekis po operacijos nėra koreguojamas, kyla gyvūno nutukimo rizika.

Keli naujai atlikti tyrimai vertino būtent 7 savaičių kačiuko ankstyvos sterilizacijos pasekmes lyginant su labiau įprasta 7 mėnesių amžiaus kačių sterilizacija. Šių studijų metu nebuvo rasta jokių pastebimų skirtumų, susijusių su amžiumi ar su operacija susijusia rizika. Elgsenos bei fizinis vystymasis progresuoja panašiai abejose kačių grupėse. Neaptikti jokie šlaplės diametro pokyčiai, vadinasi nėra tikėtina, kad ankstyvoji sterilizacija padidintų šlaplės užblokavimo riziką. Studijos taip pat parodė, kad kačiukai, sterilizuoti ankstyvajame amžiuje, dažnai prieraišesni prie žmogaus bei ramesni, švelnesni, mažiau tikėtina, kad klajos ir išlaikys ilgiau nebrandžią elgseną – visa tai yra daugelio naminių gyvūnų savininkų trokštami kačių ir kačiukų bruožai.

Taip pat skaitykite: „Nuodingi augalai katėms”

Early sterilizationРанняя стерилизация

Parašyti Komentarą

Jūsų el. paštas nebus rodomas.